Tatiana Wojtas

Przewodnik warszawski

Pilot wycieczek turystycznych

Zaczęłam pracować w branży turystycznej ponad piętnaście lat temu, będąc na pierwszym roku studiów filologicznych w Moskwie. Pierwszą wycieczką, którą pilotowałam, była grupa szkolna z Moskwy. W ciągu tygodnia zwiedzaliśmy czeską Pragę i jej okolice. Moją specjalnością, jako studentki slawistyki w pilockim zespole firmy Old City, były autokarowe wycieczki objazdowe po Czechach i Polsce. Uczyłam się języka polskiego i czeskiego na studiach i wyjeżdżając z grupami miałam rozmaite okazje do konwersacji, z korzyścią zarówno dla mnie, jak i dla moich turystów. Zawodu uczyłam się od Mistrzów. Miałam szczęście współpracować z osobami, które dzisiaj uważane są za prawdziwe legendy rosyjskiej zagranicznej turystyki autokarowej, np. z nieżyjącym już Michaiłem Bołdumanem.

Mimo przeprowadzki do Polski, współpracuję z moim pierwszym pracodawcą w tej branży aż do dzisiaj. Ponieważ do 2014r. w Polsce piloci i przewodnicy musieli mieć uprawnienia do pracy w swoim zawodzie, w 2009 r. ukończyłam w Warszawie kurs pilota wycieczek turystycznych i zdałam egzamin państwowy. Rok później w ten sam sposób uzyskałam uprawnienia przewodnika warszawskiego.

Varsavianistyka stała się jednym z moich hobby. Zbieram albumy zdjęć przedwojennej Warszawy, fascynują mnie opowieści o znanych rodzinach warszawskich. Lubię szukać śladów nieistniejącej już Warszawy w obliczu współczesnego, prężnie rozwijającego się miasta.

Obecnie ze względu na sytuację rodzinną i zawodową nie przyjmuję zleceń związanych z wycieczkami krajowymi i zagranicznymi, natomiast bardzo chętnie i z wielką pasją oprowadzam po Warszawie. Moimi klientami są zarówno grupy, jak i turyści indywidualni, z różnych krajów. Oprowadzam w języku polskim i rosyjskim, w wyjątkowych sytuacjach również po angielsku. Oprócz "standardu" mam też swoje autorskie trasy pokazujące różne aspekty kontaktów polsko-rosyjskich w Warszawie.

« Powrót do strony o mnie «

dr Tatiana Wojtas