Konsultacje genealogiczne

UWAGA!

Zakładam, że jesteś samodzielnym badaczem.

NIE przeprowadzę za Ciebie Twoich poszukiwań, lecz podpowiem, od czego zacząć, w jakim kierunku należy iść i na co zwrócić uwagę oraz pomogę w rozwiązaniu konkretnych problemów z rosyjskim materiałem.

Mogę Ci pomóc, jeżeli:

albo

Żeby umówić się na konsultację genealogiczną, napisz maila z krótkim przedstawieniem sytuacji:

Jak przebiega konsultacja, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodą z genealogią:

1. Zapoznaje się z Twoim materiałem, dowiaduję się o Twoich celach, nadziejach i oczekiwaniach. Żeby zaoszczędzić czas naszego spotkania osobistego, proszę o podanie jak najwięcej informacji w mailu.

2. Pomagam Ci sformułować cel Twoich poszukiwań. Jeżeli chcesz „ogólnie się dowiedzieć o przodkach”, pomagam Ci, wychodząc z konkretnej Twojej sytuacji, określić poszczególne etapy badania, tak, by przyniosło one najlepsze efekty.

3. Układamy listę „pytań badawczych”, na które będziesz szukał odpowiedzi. Bardzo ważna jest kolejność punktów na tej liście, gdyż znalezienie odpowiedzi na jedno pytanie zazwyczaj modyfikuje następne pytania oraz generuje nowe. W zależności od sytuacji i od Twojego nastawienia lista może być krótka albo bardzo długa.

4. Zapoznaję Ciebie z warsztatem historyka oraz logiką prowadzenia badań historycznych (w tym genealogicznych). Na przykładach pokazuję, jak profesjonalnie analizować dane i wyciągać wiarygodne wnioski z fragmentarycznego i niespójnego materiału. Jeżeli w polu Twoich zainteresowań są Żydzi rosyjscy, białoruscy albo ukraińskie, zapoznaję Ciebie również ze specyfiką genealogii żydowskiej oraz interpretacji dokumentów dotyczących Żydów Imperium Rosyjskiego.

5. Opowiadam Ci o tym, jak zorganizowane są archiwa w Polsce i Rosji i jak korzystać z ich zasobów. Niepoprawnie sformułowane zapytanie do archiwum może spowodować obliczenie kosztów kwerendy na bajońską sumę albo zignorowanie zapytania. Opowiem Ci, jak uniknąć takich sytuacji.

6. Przedstawiam Ci narzędzia, z których możesz korzystać w Twojej konkretnej sytuacji: fora internetowe, portale genealogiczne, bazy danych, księgi adresowe, katalogi archiwów, biblioteki internetowe, biblioteki zwykłe, które mają usługę wysyłania kopii oraz dostęp internetowy, programy do gromadzenia materiału genealogicznego i budowania drzew, portale społecznościowe, tematyczne strony internetowe, książki i czasopisma itd. Pokazuję, jak maksymalnie efektywnie z nich korzystać, na przykładzie Twojego materiału. Dobieramy narzędzia do Twojej listy „pytań badawczych”.

7. Przedstawiam Ci sposoby utrwalenia i przechowywania zgromadzonej informacji.

Jeżeli jesteś doświadczonym badaczem i potrzebujesz informacji na temat sposobów rozwiązywania konkretnego problemu, skupimy się na tym problemie.

Cena konsultacji genealogicznej: 35 zł / 60 minut

Konsultacje mogą odbywać się podczas spotkania osobistego (Warszawa, Raszyn) albo przez Skype, wyjątkowo – poprzez czat.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć o moich doświadczeniach genealogicznych, zapraszam tutaj

dr Tatiana Wojtas